Hangládák ...
Hangládák ...

Eddigi értekezéseimben megvizsgáltuk magát az eszközt, amely zajkeltésre alkalmas, azaz a hangsugárzót, ám de csatolt részeiről még nem esett szó; nevezetesen, arról a bútoripari műremekről, amelyben helyet foglal. Hogy miért kell egyáltalán dobozba zárni és ha már igen, akkor az milyen is legyen, hát erről ejtsünk most néhány szót.

Mivel nem volt ez mindig így, fussuk át röviden a történelmet, mikor és kiknek a fejéből pattant ki az isteni szikra, és hogy is nézett ki ?

1874 - Ernst W. Siemens, volt az első, akinek leírásában egy „dinamikus” vagy mozgó-tekercses jelátalakító szerepel, amely kör alakú tekercs a mágneses mező segítségével képes axiális mozgásra. Mivel Herr Siemens szerkezetét nem akusztikai felhasználásra szánta, Alexander G. Bell volt az, aki 1876-ban a telefon szabadalmában hasznosította az ötletet. Herr Siemens elég gyorsan felismerte mit mulasztott el és saját hazájában, Németországban 1877-ben bejegyzett szabadalomban már egy pergamen membrán szerepel hangsugárzó gyanánt a mozgó-tekercses jelátalakítóban. Itt ne egy dobozféleségre tessenek gondolni, hiszen ez a szerkezet inkább egy virágkehelyre hasonlított, mint ahogy a képen is látható. (Thomas Watson féle modell)

1898 - Sir Oliver Lodge, Angliában nyújtotta be szabadalmát, amelyben egy „nem mágneses anyag alkotta légrésben, a külső és belső pólusok között mozgó tekercs” szerepel jelátalakítóként. Még ugyanebben az évben szabadalmaztatta népszerű rádió tunerjét. A képen kiválóan megfigyelhető, hogy hogyan lehet hallhatóvá tenni erősítő eszköz nélkül a gyenge jeleket. Erre az exponenciális tölcsér a megfelelő eszköz, de ezt már az ógörögök is tudták.

1901 - John Stroh, szabadalmi leírásában szerepel először kónuszos papír membrán, amely a pereménél is lezárja a sugárzót, de ez a rész akkortájt még egyenes, lapos szakasz volt. A szabadalom Angliában lett bejegyezve.

1908 - Anton Pollak, az Államokban nyújtotta be szabadalmát egy „pókról”, amely a hangszóró mozgó tekercsét hivatott központosítani, mind az összes „lábával”.

1925 - a General Electric két kutató mérnöke, Chester W. Rice és Edward W. Kellogg, egy tanulmányában vázolja a működési alapjait egy közvetlen sugárzó hangszórónak, amelynek rövid tekercse hajtja a kontrollált tömegű membránt. Először fogalmazódik meg a tanulmányban az akusztikai lesugárzás javításának igénye, nevezetesen a „hangfal” ötlete, amely nem volt más, mint egy méretes falap, a közepébe applikált sugárzóval. Mivel a kutató laboratóriumok már ekkor is saját tulajdonuknak tekintettek minden felfedezést, a két feltaláló nem szabadalmaztathatta ötletét, megtette helyettük Edward Wente, aki ugyanarra végeredményre jutott, tőlük függetlenül, a Bell Laboratóriumban. 1926-ban a GE publikálta a Rice-Kellogg tanulmányt, amelyben szó esik a teljesítmény növeléséről erősítő eszköz által, amit az RCA Radiola nevű elektromos táplálású rádió sorozatában alkalmazott is.

Eljutottunk tehát a mai napig is használatos közvetlen sugárzó alkalmatosságig. A technikai fejlődés ezekben az időkben hétmérföldes léptekkel, megállíthatatlanul haladt előre és felszínre hozott néhány eddig nem ismeretes jelenséget. Az erősítés technika, és a hangrögzítés fejlődésével felmerült a teljes hallható frekvencia sáv lesugárzásának igénye, de ez az épp aktuális eszközzel nem volt lehetséges. Hogy miért is nem ?

A szabadon álló sugárzó membránja, mint az ábra is mutatja, előre és hátrafelé is lendül és mivel a sugárzó átmérője véges, azaz összemérhető az általa lesugárzott hang hullámhosszával, egy meghatározott frekvencia alatt az előre sugárzott hullámok találkoznak a hátrafelé sugárzott, ámde ellentétes előjelű hullámokkal, és bizony kioltják egymást. Nos, hát, itt jön a képbe a bútoripari műremek, vagy ahogy mi akusztikusok becézzük, a sugárzásjavító foglalat, amely megakadályozza az akusztikus rövidzár keletkezését. De ez csak az egyik ok, mert ezt a feladatot jobbára el tudná látni egy deszkalap is, ha megfelelően nagy méretű, azaz nagyobb, mint a lesugárzandó hang hullámhossza. Eddigi kutakodásaink során kiderült, hogy sugárzónknak van egy kényes pontja, nevezetesen a rezonancia pont. Az, hogy ez a pont hol van, a sugárzó átmérőjétől és szerkezeti felépítésétől függ, egy azonban bizonyos, érdembeli hangsugárzást maximum a rezonancia frekvenciáig tud végezni, alatta már nem, sőt a rezonancia környékén is kétséges a végeredmény. Íme az igazi ok a sugárzásjavító foglalat használatához. „És akkor jött a ...”, no nem a Tenkes kapitánya, hanem az asztalos. No de milyen is legyen az a doboz? Az első időkben a dobozba helyezés inkább esztétikai, mint akusztikai okokból történt, most viszont már van rá okunk, le kell csillapítanunk a sugárzó nemkívánatos rezgéseit és a lehető legtöbb energiát kicsikarni a mélyfrekvenciás tartományban.

Sugárzásjavító foglalatok

Következzék a teljesség igénye nélkül, az általában használt foglalatok felsorolása, némi magyarázattal. Aki többre is kíváncsi, kattintson a bal oldali, árnyékolt ikonra - már ahol lehet - és máris hozzájut a bővebb információra és esetleg némi számítási segédletre.

A Hangfal ( Open Baffle vagy Dipol Baffle )

- a legegyszerűbb megoldás az akusztikus rövidzár leküzdésére. A gond leginkább a méretekkel adódik, pl. 60 Hz lesugárzásához 3x3 m nagyságú deszkalap szükséges, vagy legalább 15 db mélysugárzó, mint a jobb oldali fényképen. Azt hiszen ebből már kiderült, hogy a használható méret a végtelen nagyság, vagy ha a hangsugárzót a lehallgató helység oldalfalába építjük be. Ezt a briliáns ötletet többen megkísérelték megvalósítani, egy apró baj azonban mindig akadt; ajtónyitáskor a keletkező nyomáskülönbség minden esetben valósággal kitépte a sugárzók kónuszát. Akad egy megoldás a hangfal méreteinek csökkentésére, ha annak széleit egy kissé „behajtogatjuk”, melynek hatására egy a hátoldalán nyitott dobozt kapunk. S ez az a pont ahol az elnevezések kissé összekeverednek, mert eddig még hangfalról beszélhettünk, de ettől kezdve már hangdobozról. Az általánosan és helytelenül hangfallá keresztelés már csak azért is sántít, mert a hangfal minden esetben di-pólt, azaz két pólust jelent, vagyis hogy két irányba, előre és hátra is sugároz.

A zárt doboz ( Closed box, Sealed box )

A zárt doboz lelkivilága és számítása

A leggyakrabban alkalmazott dobozforma. Azt ugye nem kell ecsetelni, hogy miért nincs rövidzár. A doboz mérete mégsem a „tök mindegy” kategória, mert egy új effektus alakul ki. A dobozban lévő levegő ugyanis a membrán mozgása során összesűrűsödik, ill. kitágul, mintegy légrugó, növelve a sugárzó saját visszatérítő erejét. Hatásosan csillapítja a sugárzó rezonancia frekvencián mutatott anomáliáit, ezért viszont cserébe romlik a mélyfrekvenciák visszaadása. Az alsó töréspontja a doboznak a sugárzó rezonancia pontja fölött lesz, kb. -vel és 12 dB/oktáv meredekséggel esik. Hogy miért, miért nem, csak 1949-ben szabadalmaztatta Harry Ferdinand Olson. Különös hangsúlyt 1954-ben kapott Edgar M. Villchur révén ( aki Henry Klossal az Acoustic Research alapítója volt ), midőn az első „könyvespolc” hangdoboz, az AR-1 megszületett. Ami mindezt lehetővé tette, az nem más mint az akusztikus, ill. légfelfüggesztésű hangszórók megalkotása. Szintén az Acoustic Research laborjából indult világhódító útjára 1958-ban a dómsugárzó.

A basszusreflex doboz ( Ported box, Vented box )

A reflex doboz lelkivilága és számítása

Az egyik legjobb és legellentmondásosabb megoldás a mélyfrekvenciás sugárzás javítására, ez a típus ugyanis kihasználja a membrán hátoldala által keltett hanghullámokat és egy hangolt nyílás ill. cső segítségével visszasugározza a lehallgató térbe. A konstrukció hatékonyan csillapítja a rezonancia csúcsot és képes a rezonancia pontig, sőt kevéssel alatta is sugározni, de innen már 18 dB/oktáv meredekséggel esik. A reflexnyílás helyettesíthető passzív sugárzóval, egy mágneskörétől, lengőcsévéjétől megfosztott hangszóró. Maga az elv a klasszikus Helmholtz-rezonátor elméletén alapszik. Ha belegondolok, különös, hogy egy optikus tanulmánya 1863-ból „Die Lehre von den Tonempfindungen” rakta le az akusztika alapjait. A halláskutatásban azonban Helmholtz nagyszerű indítását stagnálás követte, az egyetemek majdnem 100 éven át ugyanazt tanították. A reflexdobozt Albert C. Thuras szabadalmaztatta1930-ban.

A sub láda ( Bandpass chamber, Coupled Cavity )

Speciális esete a reflex elvnek. Létezésének alapja az a gondolat, hogy el kell kerülni a basszusreflex-doboznál fennálló jelenséget, hogy a hangszóró membránról, ill. a reflexnyílásból kilépő hangösszetevők fázisa mély frekvenciákon ellentétes. A rendszer kettő, vagy több egymástól független „csatolt üreg”-ből áll, az egész nem más, mint egy belülről gerjesztett üregrezonátor. Hangsugárzás kizárólag az üregtér reflexnyílásán keresztül történik, ebből adódóan átvitele max. egy dekád, azaz 20 Hz alsó töréspont esetén a felső 200 Hz-re esik, így jellege szerint sávszűrő. Első leírása 1934-ből a francia Andre d'Alton-tól származik, igazi tökélyre a KEF mérnökei és dr. Bose vitték.


Ugyanazon hangsugárzó, különböző, optimális méretű dobozokban.

Az isobarikus beépítés

Már Villchur gondolataiban is a doboz méreteinek csökkentése motoszkált, az eredmény a légfelfüggesztésű hangszóró. Voltak akik más úton próbálkoztak, mint az akusztikusan sorbakapcsolt - isobarikus - hangsugárzók elve. Két azonos sugárzó esetében az adatlap szerinti Vas érték és ezáltal az alkalmazandó doboz mérete is a felére csökken. Az ötletet 1950-ben Harry F. Olson szabadalmaztatta, nála még két egyforma kamra szerepel ( bal oldali ábra ), az újabb keletű kísérletek hozták közelebb egymáshoz a két sugárzót ( jobb oldali ábra ), és mivel a két sugárzó között a légnyomás működés közben sem változik, innen a név: isobarikus. A megoldás minden eddig ismert doboz típusnál használható, kérdés, hogy megéri-e ? Fele méret = dupla költség.

Az akusztikus művonal ( Transmission Line )

Eddig egyetlen megoldás sem törekedett arra, hogy a hangsugárzót akusztikailag is megfelelő módon illessze a levegőhöz, ámbátor ez az a közeg, amely elszállítja a hanghullámokat a fülünkig. A TL „doboz” legalább az egyik felén, a hátulján, megkísérli az illesztést, negyed, ill. félhullámú esetekre. Ennél a típusnál nincs mélyfrekvenciás javulás, vagy nyereség, viszont mentes a tranziens jellegű torzításoktól és mind attól, amit egy dobozba zárt levegő rugó produkálni képes a sugárzó hátoldalára. Egyedüli hátránya a mérete, 20 Hz-et is lesugárzó negyedhullámú cső hossza 4,75 m, ami csak összehajtogatva fér be a szobába. Maga a működési elv az orgonasípokéval rokon, első leírása a Stromberg-Carlson akusztikus labirintus (1930) volt, és egészen a '60-as évek elejéig változatlan volt, amikor is A.R.Bailey modifikálta.

Exponenciális tölcsér ( Horn )

A leghatékonyabb mélyhang lesugárzást és a legjobb hatásfokot az exponenciális tölcsér nyújtja. A tölcsér illeszthető a sugárzó első, ill. hátsó membránoldalára. Ebben a témában az első szabadalmi bejelentés is egy saroktölcsérről szól és Paul Wilbur Klipsch jelentette be 1940-ben. 2002 tavaszán távozott közülünk az örök akusztikus mezőkre. A jobb oldali képen egy igazi legenda látható, az Altec Lansing Corp. A-7-es, Voice of the Theatre, azaz a „Színház hangja” elnevezésű gyártmánya, amely 1945-ös megjelenését követően szinte egyeduralkodóan őrzi pozícióját, a színházhangosítás terén.

TQWT - Tapered Quarter Wave Tube

Mivel a tölcsér hatásfoka a formájától és méretétől függ, az pedig igen nagy tud lenni, így össze kell hajtogatni, hogy emberi mértéket öltsön. Erre igen sok féle megoldás született, a nyomókamrás kiviteltől a tractrix tölcsérig, születtek hidrid megoldások is, mint az un. Voigt pipa, lánykori nevén az elkeskenyedő negyedhullámú cső, amely a Transmission Line és a tölcsér összeházasítása.

Karlson doboz

Végezetül, de koránt sem a befejezettség illúziójával, következzen egy méltánytalanul elfelejtett doboz konstrukció, a Karlson-doboz. Már John E. Karlson előtt is sokan folytattak kísérleteket a fél- ill. negyedhullámú művonalakkal abban az irányban, hogy minél nagyobb basszus lesugárzására késztessék, anélkül, hogy elvesztenék az akusztikus illesztés előnyét. Minden változtatás valamilyen torzítással felelt a kísérletezőknek, sőt az eredeti művonal is okozott némi csalódást a páratlan harmónikusok terén. A Karlson rendszernek, a reflex elv beházasításával, sikerült először a sugárzó mindkét felét akusztikusan illeszteni a külvilághoz, ahogy ő nevezte, a négykamrás akusztikus impedancia transzformátorral. Az eredmény : számottevő ( kb. 2 oktávnyi ) mélyfrekvenciás javulás, alacsony torzítások és omnidirekcionális lesugárzás. A trükk : az egész kamra rendszer előtt egy exponenciális rés helyezkedik el és a rendszer ezen keresztül sugároz.

Doboz számítás

Amatőr viszonylatokban, különösebb asztalos tehetség nélkül, a zárt, a reflex, a bandpass és a TQWT típusok a közkedveltek, a megvalósíthatóság okán. Hogy mégis melyik legyen az ? Első sorban a sugárzó Thiele-Small paraméterei a meghatározók, ezen túl a lesugárzás minőségének igénye, a rendelkezésre álló hely és pénztárca mérete. Ha mindez ismeretes, jobbra a dobozra kattintva, egy Java-applet segítségével, megnézhetjük néhány dobozformában sugárzónk viselkedését. Netán, ha ez a kis segédeszköz kevésnek bizonyulna, tudok ajánlani egy profibb programot tervezési célokra, nevezetesen a LinearTeam - WinIsd nevű alkotását, mellyel jó eredménnyel tudunk zárt, reflex és bandpass dobozokat tervezni. Másik előnye, hogy még ingyenes !